Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Czym jest Yerba Mate oraz krótki opis jej historii.

Yerba Mate powoli przebija się do tak zwanego mainstreamu związanego ze zdrowym odżywianiem. Nic dziwnego gdyż już kilkaset lat temu korzystne właściwości tego drzewa docenili Indianie Guarani, a zaraz za nimi Jezuici. Obecnie w naszym kraju można dostrzec powolny ale stale wzrastający trend spożywania Yerba Mate. Czym jest Yerba i jak zacząć przygodę z tym niesamowitym naparem? Odpowiedzi znajdziesz w tym wpisie.

 

Czym jest yerba Mate? 

Yerba Mate to susz powstający z liści oraz łodyg rośliny o nazwie Ostrokrzew paragwajski (Ilex paraguariensis ). Pierwotne regiony występowania tego drzewa to regiony Paragwaju, Urugwaju, Brazylii oraz Argentyny. Rośliny te mogą dorastać nawet do 15 m wysokości, zwykle jest to jednak ok. 6-8 metrów. Liście rosliny mają jajowaty kształ oraz ząbkowane krawędzie. 

Źródło: Coquimbo58, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, Wikimedia Commons

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ilex_paraguariensis_-_Yerba_mate_-_desc-leaves.jpg?uselang=pl

 


 

Historia Yerba Mate 

 

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Brazil,_ox_carts_and_truck_loaded_with_yerba_mate_on_street_in_Ponta_Grossa.jpg?uselang=pl

Pierwotnie Yerba Mate używana była przez Indian z plemienia Guarani jako produkt leczniczy. Służył również zabiciu uczucia głodu, zmniejszeniu zmęczenia, a także zredukowaniu stresu.  

Dzisiejszy sposób uprawy Yerba Mate zapoczątkowali Jezuici, którzy przybyli na kontynent południowoamerykański celem szerzenia wiary chrześcijańskiej. Zauważyli oni że Indianie piją napar z rośliny która dodaje im energii oraz pobudza. Sami zaczęli również pić napar i doceniwszy korzystne właściwości Mate rozpoczęli jej uprawę w XVII wieku.

 

 


 

Uprawa 

  Źródło:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Argentina_yerba_mate.jpg

Ogólnie ujmując uprawa Mate nie należy do najprostszych. Roślina ma spory wymagania odnośnie ph gleby oraz nasłonecznienia zwłaszcza w pierwotnym etapie wzrostu. Dlatego też Indianie nie zdołali założyć upraw i zbierali tylko gałęzie i liście dziko rosnących drzew. 

Współczesne plantacje prowadzone są w taki sposób aby drzewa dorastały maksymalnie do 2-2,5 m co ułatwia zbiór, który prowadzony jest raz na 3 lata, tak aby roślina nie straciła "mocy". Z jednego drzewa w ciągu roku można zebrać ok 30-38 kg suszonych liści.  

 


Właściwości

No i przechodzimy do tego co miśki lubią najbardziej czyli właściwości Yerba Mate. Najbardziej wartościowa dla pijących wydaję się właściwość pobudzająca oraz dodająca energii. Yerba Mate w ogólnym rozrachunku posiada mniej kofeiny od kawy, lecz sposób picia powoduje że do naszego organizmu przechodzi więcej tego składnika. Mianowicie chodzi o kilkukrotne zalewanie suszu, co powoduje że za każdym wprowadzamy kolejną dawkę kofeiny do naszego organizmu. 

Poza właściwościami pobudzającymi Mate jest skarbnicą różnych witamin oraz minerałów. Mówimy tutaj zwłaszcza o witaminach z grupy B tj. B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8 oraz innych jak C oraz E. Znajdziemy w niej również potas, cynk, fosfor, magnez, krzem i wapń.

Poza wyżej wymienionymi posiada właściwości antyoksydacyjne co oznacza że przeciwdziała namnażaniu się wolnych rodników w naszym organizmie. Udowodniono że wolne rodniki powodują choroby takie jak miażdżycę czy raka. Przyspieszają również proces starzenia się komórek.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl